Kowa LM28LF-48 28mm F2.8 Manual Iris F-Mount Lens, Megapixel, 46mm Image Circle
Series Description
Kowa’s 4k line scan lenses are ideal for high resolution, low distortion, and close distance surface inspection using line scan cameras. This series offeres six lens options with focal lengths ranging from 28mm to 50mm.
LM28LF-48 F-Mount is a lens bayonet system. The mount has a diameter of 44mm. The flange focal length of F-Mount lenses is 46.5mm. In machine vision F-Mount lenses are mainly used for line scan cameras or high resolution cameras. Kowa offers an F-Mount series with focal lengths of 28mm, 35mm and 50mm.
F-Mount is a lens bayonet system. The mount has a diameter of 44mm. The flange focal length of F-Mount lenses is 46.5mm. In machine vision F-Mount lenses are mainly used for line scan cameras or high resolution cameras. Kowa offers an F-Mount series with focal lengths of 28mm, 35mm and 50mm.
The Kowa LM28LF-48 is a 28 mm lens with a M72 x 0.75 filter size, -0.17% distortion. The Kowa LM28LF and the Kowa F mount and Line Scan Lens family features f mount for up to 43.3mm image circle, very low distortion, very close working distance, nikon f or 48mm mount.